MELEKLERİN TEKLİFİ

MELEKLERİN ÂDEM (A.S)’İN YARATILMASINDA SÖYLEDİĞİ SÖZ

 

Âdem’in (a.s) yaratılmasında meleklerin sözlerine gelince, meleklerin Allah’a itiraz edecek iradeleri olmadığı için, bu sözü itiraz mahiyetinde anlamak hatalı olsa gerek. Bu ayete dayanarak Âdem (a.s)’den önce insanların var olduğunu söylemek ise kaynaksız ve dayanıksız olan bir fikir olmaktan öteye geçmez. Bu ayeti anlamanın Allah’u âlem üç yöntemi olabilir.

Birincisi; sınırsız bir ilme sahip olduğu halde, Cenab-ı Hakk’ın, meleklerine bir konuyu açarak bize istişareyi öğretmesi.

İkincisi; Meleklerin kıssanın devamında, “Dediler ki: “Yücesin sen (Ya Rab!) Bizim, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen bilensin, hakîmsin.” (Bakara Suresi 32. Ayet) Ayetine dayanarak, Rabbimizin daha önce meleklere insan hakkında malumat vermesi olabilir.

Üçüncüsü de; meleklerin, yeni yaratılan bu varlık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için böyle bir soru yönetmiş olabilirler. Bu manaların hepsinde de ibret alacağımız şeyler vardır.

Bunlardan birincisi “İstişare”, istişare Rabbimizin kitabında bize tavsiye ettiği ve İslam’da çok önemli kurallardan biridir. Ayet-i Celilede: “Onlar ki, Rab'leri için davete icabet etmekte ve namazı kılmaktadırlar, buyrukları da (işleri de) aralarında şûradır (danışma) iledir…” (Şura Suresi 38. Ayet) Peygamber (a.s) ise, eğer bir konuda vahiy gelmemişse, kesinlikle istişaresiz bir iş yapmamıştır. İslam tarihi bunun örnekleriyle doludur. Gel gör ki, Rabbimizin istişareye ihtiyaç duymasını düşünmek sakıncalıdır. Çünkü istişare bizim gibi noksan insanlar içindir. Elbette ki Allah (c.c) kullarından fikir danışacak değildir. HÂŞÂ.

İkincisi de; Rabbimizin, meleklere kendilerine hizmet ettireceği insanı tanıtmasıdır. Bunun mesajını da şöyle alırız. Şayet birisine bir vazifeyi yüklüyorsak, o vazifeyle ilişkili olan her şeyi de o kimseye tanıtmamız gerekir.

Üçüncüsüne gelince; âlim olan bir zatın huzurunda, soru sorma adabı öğretiliyor.

Allah her şeyin en doğrusunu bilendir.

Meleklerin bu sözleri bir imtihanla sonuçlanır ve Cenab-ı Hak Âdem (a.s)’ı topraktan yaratır.

Şuurlu ve bilinçli yaratıklar üç çeşittir. Melekler, insanlar ve cinler. Melekler nurdan, insanlar topraktan, cinler ise ateşten yaratılmıştır. Meleklere Allah irade vermemiş, insan ve cin ise iradeyle yaratılmıştır. Âdem (a.s)’ı Allah dünyanın her tarafından toprak getirterek yaratmıştır. Irkların değişik olmasının sırrı da buradan gelmektedir. Onun için insanların ırkçılık hastalığına tutulmasının hiçbir mantıklı izahı yoktur. Zira yaratan, yaratırken hiç kimseye rengini ve dilini sormamıştır.

Allah (c.c) Âdem (a.s)’ın yaratılmasını Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatır: Andolsun, biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık. Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine (ana rahmine) yerleştirdik. Sonra o su damlasını bir alâk (embriyo) olarak yarattık; ardından o alâk'ı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.(Mü’minun Suresi 12–14. Ayetler)

Buna benzer birçok Ayet-i Celilede insanın ham maddesinin toprak olduğu vurgulanmıştır. Gelin görün ki toprak makamında bile kalmayan insan, hepimizin hoşuna gitmeyen bir damla suya çevrilerek neslinin devamı sağlanıyor. Buna rağmen insan, gurur ve kibrinden başını yere indirmiyor. Ya ham maddemiz altın kıymetinde bir şeyden yaratılsaydı, acaba insan kendini ne zannederdi? Bunun için Rabbimiz haddimizi bilelim diye ayetlerinde yaratıldığımız şeyi bize hatırlatarak buyurur ki: “Gerçekten, insan üzerine dehirden (zamandan) öyle bir müddet geldi ki o zaman o, anılmaya değer bir şey değildi.” (İnsan Suresi 1. Ayet) Yine buyurur ki: “İnsan, kendisini bir damla sudan yarattığımızı görmedi mi de, şimdi apaçık bir hasım kesildi?” (Yasin Suresi 77. Ayet)


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret147112
NAMAZ VAKİTLERİ