DARBEYE DARBE (ÖZEL HUTBE)

                                       قُلْ بِئْسَمَا يَأْمُرُكُمْ بِهِ إِيمَانُكُمْ إِن كُنتُمْ مُّؤْمِنِينَ {932/}

 DARBEYE DARBE (ÖZEL HUTBE)15.07.2016

M. KARDEŞLERİM! Son bir haftadır çok ciddi badireler atlattık. Takdir edersiniz ki bulunduğum makam ideolojilerin tartışıldığı, ve herhangi bir siyasi kuruluşun aracı olamayacak kadar yücedir. Bununla beraber  mesele doğrudan beşikteki yavrumuzu bile ilgilendiren ciddi bir meseledir. Şurası hakikat ki bu kurşunlar hiçbir insanımızı ayırt etmedi. Dolayısıyla yetmiş milyon insanımızın tamamına sıkıldı.   Bu kurşunlar niçin atıldı diye bir soru soruyorum. Acaba vatan düşman birlikleri tarafından işgal edildi de onun için mi atıldı? Memlekette bir kaos vardı da onu izale etmek için mi sıkıldı bu kurşunlar? Gençliğimiz birbirini boğazlıyordu da onları sulhu selamete çıkarmak için mi atıldı o bombalar? Terör örgütleri memleketin kurumlarını bastıda onun için mi yürüdü tanklar. Ekonomimiz çöktü de onu düzeltmek için mi havalandı uçaklar. Bunların hepsinin cevabı kocaman bir –HAYIR-dır.

O zaman bu kurşunlar, memleketi işgal etmek için, ülkede kaos çıkarmak için, insanlarımızı bir birine kırdırmak için, memlekette terör esdirmek için ve ekonomiye darbe vurmak için sıkıldı.

 KARDEŞLERİM! Son birkaç yıldır vatanımıza göz diken Amerika İsrail İngiliz ve diğerleri ile içimiz de onlara uşaklık eden terör odakları  ki bunlar aynı zalim elin ayrı ayrı parmaklarıdır. Vatana üç hamle yaptılar. Birinci olarak Gezi operasyonuyla değerli halkımızla yine halkımıza ihanet etme planları yaptılar elhamdülillah olmadı.

İkinci olarak, vatanı korumakla görevli olan emniyet ve yargıyla vatana ihanetin içine girdiler hamdolsun buda tutmadı.

Üçüncü olarak, bugün yaşadığımız bu vatanın evlatlarını yine evlatlarına kurşuna dizdirerek yapılan alçakça plandır. Kardeşlerim her biriniz eğer işin vahametini anlamak isterseniz şu anın Allah korusun tersini beş dakika düşünün yeter. Önceki darbelerin bu millete nelere mal olduğunu biliyorsunuz.

 KARDEŞLERİM!  Olayı bir atasözü birde öyküyle aktarayım bir Kürt atasözünde “ağacın kurdu kendinden olmasa ağaç çürümez”. Bir öyküde ise olay şöyle aktarılıyor. Ormana bir balta girmiş ağaçları doğruyor. Ağaçlar toplanıyor. İstişare ediyor. Ağaçlardan biri diyor ki efendim bu baltanın sapı bizdendir eğer sapı bizden olmasa bizi doğrayamazdı.

İşte yıllarca Allah’la aldatan ve aldatılanlar bize bu kabusu yaşattılar. Sormak lazım bu hainlere

Bizim tabi olduğumuz dinde kardeşine kurşun sıkmak yoktu siz hangi dindensiniz?

Bizim kitabımızda vatana ihanet yoktu siz hangi vatandansınız?

Bizim fıtratımızda dostunu arkadan vurmak yoktu siz kimin dostusunuz?

İnsan kafir bir milletin üzerine bile böyle rast gele kurşun yağdıramaz siz ne kadar zalimsiniz.

 KARDEŞLERİM!  Bu yaşadığımız olay müminlerden başkasını dost edinmenin insanı ne hale getireceğinin de ispatıdır.

ALLAH (C.C) bizi defalarca ikaz ediyor müminleri bırakıp kafirleri dost edinmeyin diye. İzzeti Allahtan Resulünden ve müminlerden başkasının yanında aramayın zelil olursunuz diye.

Yıllarca insanımızı ağlatmak için ağlayanlara veyl olsun

Yıllarca insanımızı ezmek için karıncayı bile incitmekten sakınıyor görünenlere  yazıklar olsun

Yıllarca insanlarımızı kandırmak için dürüst görünenlere veyl olsun.

Koyun postu giyip kurt gönlü taşıyanlara yazıklar olsun.

Süper zeka nesillerimizi tuzağa düşürüp, bu ümmetin cins kafalarını yine bu ümmeti yok etmek için kullananlara yazıklar olsun.

Yahudi ve Hristiyanları memnun etme adına kendi değerlerine kendi insanına kurşun sıkanlara yuh olsun

Bu milletin duygularıyla oynayıp onların servetlerini sömürenlere yazıklar olsun.

 M. MÜMİNLER: Yıllarca insanlarımızı İslam’la ve Müslüman görünümleriyle aldattılar. Allah’ın(c.c) şu ayetleri bunu ne güzel ifade ediyor İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde "Allah'a ve ahiret gününe inandık" derler.  Onlar (kendi akıllarınca) güya Allah'ı ve müminleri aldatırlar. Hâlbuki onlar ancak kendilerini aldatırlar ve bunun farkında değillerdir. (bakara suresi/8-9)  Bir başka ayette Rabbimiz “Deki eğer inanmışsanız İmanınız size ne kötü şey emrediyor”.(bakara suresi/93).İman hiç bunları emreder mi Allah aşkına … Rabbimiz bu aldatan ve aldananların akıbeti hakkında da şöyle buyuruyor. “Kötülük tuzakları kuranlar, Allah'ın, kendilerini yere geçirmeyeceğinden veya kendilerine bilemeyecekleri bir yerden azabın gelmeyeceğinden emin mi oldular?  Yahut onlar dönüp dolaşırlarken Allah'ın kendilerini yakalamayacağından emin mi oldular? Onlar (Allah'ı) âciz bırakacak değillerdir.  Yoksa Allah'ın kendilerini yavaş yavaş tüketerek cezalandırmayacağından (emin mi oldular)? Kuşkusuz Rabbin çok şefkatli, pek merhametlidir”.(Nahl/45-47)

KARDEŞLERİM! Bizim şer bildiklerimizde hayırlar vardır Allah bu milletin önündeki engellerin kalkmasını erkene alıyor. Ey aziz millet Allah sizi bir yerlere taşıyor. Büyük bir yüke hazırlıyor bunu artık gör ve göreve hazır ol. Bir diğer hayır da, Allah bizim kardeşliğimizi pekiştirdi Allah aşkına bu kardeşliği devam ettirelim Basit meselelerle bir birimizin gücünü azaltmayalım.

Ey Müslümanların öncüleri, arakanızda nasıl bir halkın olduğunu gördünüz ümitlerimiz kabardı. Allah aşkına bu ümmetin enerjisini bu ümmete düşmanlıkta harcatmayın. Tanklara toplara uçaklara direnen bir millete sahibiz. Bunu kıymetini bilin.

 Bir yavrumuz mesajında şöyle diyor. Ben eve biraz geç kalsaydım annem kapıda beklerdi. Bu olayın olduğu gece annem bana eve gelirsen sana hakkımı helal etmem yavrum dedi. İşte biz böyle analara sahibiz.

KARDEŞLERİM! Şunu da öğrendik ki, kendi uçaklarımızı, gemilerimizi ve tanklarımızı yapmak yeterli değilmiş. Önemli olan o tankın, uçağın ve geminin şoförü, pilotu ve kaptanı kim? İşte bunu için  bu ülkenin öğretmenleri, imamları, sivil toplum kuruluşları, yöneticileri ve ana babaları bizlere çok iş düşüyor. Öyle bir nesil yetiştirmeliyiz ki, bu araçların başına geçenler bu ülkenin insanlarına ve değerlerine kurşun sıkmasın. Dostunu,  düşmanını iyi tanısın.  Zira son kırk yılda ümmetin beyin takımını zehirleyip bize böyle musallat ettiler.

 KARDEŞLERİM! Resulullah’ın (a.s)  bedir duasını çok yapın. Bedir harbine çıkarken Rasulullah (a.s) secdeye kapanarak, ( yarabbi! Eğer şu bir avuç ümmeti helak edersen yeryüzünde sana kulluk eden kimse kalmayacak” diyordu. Bizde Yarabbi! Bu milleti kafirler ve zalimler karşısında zelil edersen yeryüzü mazlumlarının umudu yok olacak. Onun için bizi yalnız bırakma Allah’ım. Diyelim.

Bu vesileyle Allah için canlarını feda eden yiğit şehitlerimize Allahtan rahmet; yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimize geçmiş olsun diyerek Akif’imizin bir cümlesiyle bitiriyorum. Kendisine yine böle bir şey olsa bir istiklal marşı daha yazar mısın diye sorduklarında “Allah bu millete bir istiklal marşı daha yazdırmasın” diyor. Bende Allah bu millete bir daha böyle acılar yaşatmasın diyorum.

                MESUT AYDIN

                AKBABA MEHMET EFENDİ CAMİİ

                İMAM-HATİBİ. İSTANBUL

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret147111
NAMAZ VAKİTLERİ