SAĞDAN YAKLAŞMA

         Şeytanın On Birinci Oku Sağdan Yaklaşması

                                

            Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın."(Araf suresi/17.ayet).

         Şeytanın en tehlikeli yaklaşımı, insana sağdan yanaşmasıdır. Çünkü şeytan insana bu cepheden düşman kılığında değil de dost kılığında gelir. Özellikle müminlerle bu cepheden saldırır ve müminlerle hep aynı parolayı kullanır. Şeytan bu vasfını yeryüzünde daha çok münafıklara vermiştir. Yaldızlı sözleriyle dost görünen ama içerisinde büyük bir kin ve düşmanlık besleyen bir sıfattır bu.

            Şeytanın bu yaklaşımını kuran bize mükemmel bir örnekle takdim eder. Bu örnek de, iblisin Hz.adem (a.s)’a yaklaşımıdır. “… Rabbiniz, başka bir sebepten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedî kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men etti." dedi. Ve onlara: "Elbette ben size öğüt verenlerdenim." diye de yemin etti.(Araf suresi/20–21.ayetler).Şeytan eğer Âdem(a.s)’a bu ağaç Rabbinin emridir ama sen bu yasağı dinleme deseydi, onu asla kandıramazdı. Fakat iblis, dost cübbesi giymişti. İçinde ise çok azılı bir düşman vardı. Dilini öğütlerle süslemiş, İçinden ise kin ve nefret kusuyordu. Peygamberimizin deyimiyle “ koyun postu giymiş, kurt gönlü taşıyordu.” İblisin bu dostça yaklaşımı âdem (a.s)’a tatlı geldi de, onun sözüne aldandı ve büyük bir suç işledi. Şeytan Âdem(a.s)’a karşı kullandığı bu okunu, âdemoğullarına da kullanacak ve birçoğunu da bu okla vuracaktı.

         Şeytan ‘ın bu yaklaşımı bizim üzerimizde şöyle tezahür eder. Çok basit bir misal vererek izaha çalışayım. Diyelim ki şu anda ki programlarının yıkıcı etkisini düşünerek bir insan evine televizyon almasa, iblis o insana şu şekilde sokulur. Canım bu asırda da televizyonsuz olurmu? Alda hem çoluk çocuğun onun bunun kapısına gitmesin; hemde dünyadan haberin olsun. Der. Tabi ki televizyon eve girince, dünyadan haberim olsun diyen şahsın bu sefer kendisinden de haberi olmaz, neslinden de maalesef.

         İblis bu yaklaşımını, yeryüzünde ki insan dostlarına da öğretmiştir. Onlarda bu metodu uygulayarak binlerce insanı kendi emellerine kurban eder ve sömürürler. Bunun güzel bir misalini Alagaş kitabında anlatır. Hindistan’ı sömüren İngilizlere bağlı bir zorba siyaset icabı bir Hint mabedini ziyaret edecektir. Mabede girerken ayakkabılarının çıkarılması gerektiği hatırlatılınca, mabede daha yüz metre kala bütün insanların gözü önünde ayakkabılarını çıkarır ve şöyle der “Bu kutsal yol ayakkabı ile yürünmez”.Tabi ayakkabılarını çıkarıp mabede doğru yalınayak yürümeye başlayınca, o sömürülen halk, kendilerinin kanını emen bu vampir’i sevgi gösterileriyle karşılar. İşte buda bir ins şeytanı…

            Zamanımızda bunun örnekleri çoktur. İslam’a düşman oldukları halde cumalarda boy gösteren, kalabalık toplumlara hitap ederken ayet hadis okuyan insanların hepsi şeytanın bu metodundan ders alan insanlardır.

            Şeytanın sağdan yaklaşmasının bir yöntemi de, insanları Allah’ın merhametiyle kandırmasıdır. Dünyada ki rızkı konusunda, yiyeceği, içeceği, giyeceği ve yakacağı konusunda, Allah’ın merhametine güvenmeden gece gündüz çalışan insanlar, ebedi bir hayatı ne hazin ki hiçbir çaba göstermeden Allah’ın merhametine terk ediyorlar. Oysaki bu tamamen şeytanın bir aldatmacasıdır. Rabbimiz, İblisin bizi Allah’ın merhametiyle kandırmamasını ve insana çalıştığından başka bir şeyin verilmeyeceğini iki ayrı ayet-i celilede şöyle zikreder. Ey insanlar! Rabbinizden sakının ve bir günden korkun ki, baba çocuğuna hiçbir fayda veremez. Çocuk da babasına hiçbir şeyle fayda sağlayacak değildir. Şüphesiz Allah'ın vaadi gerçektir. O halde dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o çok aldatıcı şeytan sizi Allah'ın affına güvendirerek aldatmasın.(Lokman suresi/33.ayet).ve “Doğrusu insana çalışmasından başka bir şey yoktur.”(Necm suresi/39.ayet)

 

            Şeytanın bu yaklaşımı müminler için en tehlikeli yaklaşım olduğu için, içimizden gelen her sese, akıbetini düşünerek, melekten mi yoksa şeytandan mı olduğunu tespit edip ondan sonra amele dönüştürmemiz lazımdır.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret147830
NAMAZ VAKİTLERİ