SUÇU DAĞITMAK

ŞEYTANIN ALTINCI OKU

 

SUÇU SEBEPLERE YÜKLEMEK

 

İblis, yaratanın karşısındaki acziyyetini bildiği için, kinini ve öfkesini, onun azgınlığında hiç de payı olmayan Âdem’e (a.s) akıtıyordu. Şeytan kendince hedefini doğru seçmişti. Çünkü bütün gücü kuvveti vesvese idi. Buna müsait zemin de insan kalbiydi. Şeytan, Rahmana güç yetiremeyince O’nun kullarından öç alıyordu.

Kur’an İblis’in bu konudaki görüşünü şöyle dile getiriyor: “İblis şöyle dedi: “Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!” (Hicr Suresi 39. Ayet)

 

Şeytan bu ayette üç yanlışı birden yapıyor.

 

Birincisi, kendi suçunu başkalarında arıyor.

İkincisi, bu suçu Allah’a atıyor,

Üçüncüsü ise, suçu Allah’a atarak suçun faturasını insana kesiyor.

Şeytan bu okunu da yerinde kullanıyor ve Âdemoğullarına suçunu başkasına atma dersi veriyordu. Bunun canlı örnekleri yüzlercedir. Allah’a (c.c) suç atma işini, direkt yaptırmak yerine, imtihan edildiğimiz zamanı, mekânı ve imtihan sorularındaki çeşitliliği bahane ettirerek yapıyor.

Mesela; Yaşadığı asrı, başına gelen musibetleri, çevreyi ve bunlardan dolayı İslamı yaşayamadığını bahane edenler, aslında farkında olmadan, kendilerini bunlarla imtihan eden, Allah’ı suçluyor ve İblis’in tuzağına düşüyorlar. Ve sanki halleriyle şunu söylemiş oluyorlar. Hâşâ! “Allah’ım eğer sen bizi bunlarla imtihan etmeseydin biz de sana karşı yanlış yapmazdık.” Yani, Allah korusun bu aynen şeytanın dediği gibi Allah’ı suçlamaktır. Adamın biri Rasulullah’ın yanında aşırı derece şikâyetlerini sayıp dökünce, bir başka sahabe “Allah’tan kork be adam! Allah’ı Resulünemi şikâyet ediyorsun” .diyor.

Faturayı insana kesme meselesine gelince, İnsan suçu başkalarına atmayı kafaya koyunca, karşısında suçlu arayacaktır. Eğer suçlu birini bulamadıysa ya da suçladığına güç yetiremediyse, mutlaka bu suçu bir mazlumun boynuna vuracaktır. İşte bu da şeytanın bir hilesi ve tuzağıdır. İblis de bunu yapmıştır ve insana da yaptıracaktır. İblis, Âdem’in (a.s) varlığını kendisine karşı işlenmiş bir suç olarak telakki ediyordu. Ona göre Âdem (a.s) olmasaydı o Cennetten çıkarılmayacaktı. Hâlbuki bu işte Âdem’in (a.s) hiçbir rolü yoktu. İsyan eden şeytan, kovan ise Allah’tı. İblis bu hastalığını, öyle şiddetli bulaştırmış ki, insanoğlu bu hastalığını mahşere bile taşıyacak, orada bile suçu başkalarına atmaya çalışacak. Bu konuda Allah (c.c) şöyle buyuruyor: “Kâfirler:Biz ne bu Kur'ân'a inanırız, ne de ondan öncekilere.’ dediler. Fakat o zalimler yakalanıp Rablerinin huzurunda durduruldukları zaman, birbirlerine söz atarken bir görsen! Bir taraftan zayıf düşürülenler, o büyüklük taslayanlara: ‘Siz olmasaydınız biz mutlaka mü’min olurduk’ derler. Diğer taraftan büyüklük taslayanlar, zayıf düşürülenlere: ‘Size hidayet geldikten sonra, sizi ondan biz mi çevirdik? Hayır, siz kendiniz suçluydunuz.’ derler. O zayıf düşürülenler de o büyüklük taslayanlara: ‘Hayır, (işiniz) gece, gündüz hilekârlıktı. Çünkü siz bize Allah'ı inkâr etmemizi ve O'na eş koşmamızı emrediyordunuz’ derler.” (Sebe Suresi 31.33. Ayetler)

İşin başka bir boyutunu da bir misalle izah edelim. Düşününki, birisi sizi evinizden çıkarır da kendisi o eve yerleşirse ne yaparsınız. Yapacağınız tek şey onu o evden çıkarmak için elinizden gelen her şeyi yapmaktır. İşte şeytan da böyle, Cennetten çıkarılma suçunu Âdem’e (a.s) yükleyince, o’nu ve neslini Cennetten çıkarmak için hiçbir hileden geri durmayacaktır.

Şeytanın bu okundan korunmak için, nefsimizden başka suçlu aramadan, Âdem (a.s) ve Havva anamız gibi, “Dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz!” (Araf Suresi 23. Ayet) diyerek, ben yaptım sen affet Allah’ım demeli ve Rabbimizin şu ayetini hiç aklımızdan çıkarmamalıyız: Ey inananlar! Siz kendi nefsinize bakın. Siz doğru yolda olduğunuz takdirde doğru yoldan sapanlar size zarar veremezler. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Yaptıklarınızı size O haber verecektir.” (Maide Suresi 105. Ayet)


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret142073
NAMAZ VAKİTLERİ