KİN VE ÖFKE

ŞEYTANIN BEŞİNCİ OKU KİN VE ÖFKE

Şeytanın beşinci oku kindir.

İblis, öyle bir kin taşıyordu ki, bu kin ve öfke kıyamete kadar düşman ilan ettiği insana karşı mücadelede, en büyük gıdası olacaktır.

İblis, kendisine has olan bu hastalığını da insana taşıyarak, ne acı ki bu okuyla da milyonlarcamızı vuracaktı. Bundan korunma yolu, yine elbette Rabbimizin kitabında ve onun Resulünün sünnetinde aranmalıdır. Allah (c.c) bu konuda şöyle buyurur: “O (Allah'tan hakkıyla korka)nlar, bollukta ve darlıkta Allah için harcarlar, öfkelerini yutkunurlar, insanları affederler. Allah da, iyilik edenleri sever.” (Al-i İmran Suresi 134. Ayet)

Rabbimiz, bir başka Ayet-i Celilede ise, kinden kurtulmanın çaresini dua hitabıyla şöyle öğretir: “Onlardan sonra gelenler derler ki: Rabbimiz, bizi ve bizden önce inanan kardeşlerimizi bağışla, kalplerimizde inananlara karşı bir kin bırakma! Rabbimiz! Sen çok şefkatli, çok merhametlisin!” (Haşr Suresi 10. Ayet)

Bir diğer ayette ise: “Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Suresi 91. Ayet)

Kin duygusunun psikolojik nedenlerini inceleyen İslâm araştırmacılarına göre yapılan bir kötülüğe karşı koyamamanın, intikam alamamanın yol açtığı öfke, kalbe yerleşerek gizli bir düşmanlık duygusuna, yani kine dönüşür. Bu nedenle kinin başlıca ruhsal kaynağı öfke ve intikam hırsıdır. Kin birçok ruhsal ve ahlâki hastalıkların da kaynağıdır. Bunların başlıcaları; hased, ilişkileri kesmek, aşağılamaya çalışmak, gıybet, sırları açıklamak, çeşitli biçimlerde eziyetler yapmak, borç ve benzeri hakları yerine getirmemek ve felaketlere sevinmektir. Bunların tümü haram olan ve insanı yüksek ahlâkî niteliklerden uzaklaştıran davranışlardır.

Hayatımızda fıtri olan kin ve öfkemizi, yanlış yerde kullandırarak adres değiştiren şeytan, bizi bir birimize düşürerek, asırlarca ümmetin kanayan yarası olan vahdeti bombalamış ve ümmetin bütün kin ve öfkesini birbirinin üzerine akıttırarak sevincinden dört köşe olmuştur.

Bu konuya ilaç olarak birkaç tane de Hadis-i Şerif sıralayarak, bu mevzuyu da bitirelim inşaallah. Öfkeli birisini gören Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: ”Ben bir kelime biliyorum ki, eğer şu adam o kelimeyi söylese muhakkak öfkesi geçer. O kelime; “Eûzü billahi mineş-şeytânirracîm” , sözüdür.” (Müslim, Birr ve Sıla, 109) “Pehlivan, herkesi yenen kimse değildir. Asıl pehlivan ancak öfke zamanında nefsine hakim olan ve öfkesini yenen kimsedir.” (Müslim, Birr ve Sıla, 107) Bir kimse öfkesinin gereğini yapmaya kadir olduğu halde öfkesini yenerse, Allah Teâlâ kıyamet gününde halkın gözü önünde onu çağırır, huriler içinden istediğini seçmekte muhayyer kılar.” (Riyazü's-Salihîn, I, 80) “Mü'min kin tutmaz.” (İbn-i Mace)

Şeytanın öfke ve kin tuzağına düşmemek için bu kadar kalkan yeter.


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret147111
NAMAZ VAKİTLERİ