SECDEDEN ALIKOYMAK

ŞEYTANIN İKİNCİ OKU SECDEDEN ALIKOLMAK

Secde emrine bahaneler bularak isyan eden şeytan, Âdemoğluna karşı ikinci okunu da tespit etmiş oluyordu. Bu ok, insanoğlunu secdeden alıkoyma okuydu. Daha sonra açıklanacağı gibi, Âdem (a.s) için nasıl ki tek bir haram var idiyse; şeytan için de tek bir emir vardı. Bu da Âdem’e secde et emriydi. Bu secde emrine isyan bütün günahları işlemek gibiydi. Onun için, şeytanın en büyük hedefi kendisini kahreden secdenin insanı yüceltmemesi için yine insanı secdeden alıkoymasıdır. Secdeyi terk ederek Cennetten kovulan şeytan, insanoğlunu Cennetten çıkarmanın yolunun da secdeden alıkoymak olduğunu biliyordu.

Secdenin ehemmiyetini bildiren birçok hadis vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir: Peygamberimiz (a.s) buyuruyor ki: “Kulun Allah’a en yakın olduğu yer secde anıdır, öyleyse secdede duaları çoğaltın.(Müslim, Ebu Davud) Yine buyuruyor ki: “Cehennem, kulun her tarafını yakar ama secde azalarını yakamaz…” (Kütübüs-Sitte) Yine buyururlar ki: Ben ümmetimi kıyamet günü secde azalarından tanırım…” (Kütübüs-Sitte) Bir başka hadisinde ise: “Kul, Allah’a secde ettiği zaman, şeytan oturup ağlayarak, yazıklar olsun bana ki secde emrini yerine getirmedim ve hüsrana uğradım.” der. Kulun Allah’a en yakın olduğu yeri bilen şeytan, onu Allah’tan uzaklaştırmak için de kula secde ettirmemesi gerektiğini biliyor.

Secde denince akla hemen namaz gelmektedir. Biz bu satırlarda namazın bütün sırlarını, hikmetlerini sayıp dökecek değiliz. Yalnız, namaz adeta secdeyle izah edildiği için, değinmeden de geçmeyeceğiz. Namazın secdeyle beraber anıldığı birçok hadis vardır. Bunlardan bazılarını zikredelim. “Ukbe İbnu Amir (r.a) anlatıyor: “Rasulullah'ın (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle söylediğini işittim: “Rabbin, koyun güden bir çobanın, bir dağın zirvesine çıkıp namaz için ezan okuyup sonra da namaz kılmasından hoşlanır ve Allah-u Teâlâ Hazretleri şöyle der: ‘Benim şu kuluma bakın! Ezan okuyor, namaz kılıyor, secde ediyor, yani benden korkuyor. Kasem olsun, kulumu affettim ve onu Cennetime dâhil ettim.” (Ebü Dâvud, Salât 272-1203; Nesâî, Ezan 26, 2, 20) Bir hadiste “Rebî'a İbn-u Ka'b el-Eslemî anlatıyor: “Ben Resulullah (aleyhissalatu vesselâm) ile beraber gecelemiştim, kendisine abdest suyunu ve başkaca ihtiyaçlarını getirdim. Bana: Dile benden (ne dilersen!) buyurdu. Ben: ‘Senden Cennette seninle beraber olmayı diliyorum!’ dedim. Bana: ‘Veya bundan başka bir şey?’ dedi. Ben: ‘Hayır, sadece bunu istiyorum!’ dedim. ‘Öyleyse kendin için çok secde ederek bana yardımcı ol” buyurdu.” (Müslim, Salât 226, 489; Ebü Dâvud, Salât 312, 1320)  

Namazı terk etmenin günahı hakkında da birçok hadis vardır. Bunlardan sadece bir tanesini zikretmekle yetineceğiz. Peygamber (a.s) buyuruyor ki: “Namazı terk edenler, Firavun’la, Karun’la, Haman’la ve Übey bin halefle dirilecekler.” Bu hadise açıklama getiren İbni Kayyım derki: “Kişiyi namazdan saltanatı alıkoyuyorsa, Firavun’la; malı alıkoyuyorsa, Karun’la; memurluğu alıkoyuyorsa, Haman’la; eğer ticareti alıkoyuyorsa, O da Übey bin halefle dirilecektir.” Bütün bu hadisler ve diğerleri namazın ehemmiyetini ve şeytanın da niçin insanı secdeden alıkoymaya çalıştığını gösteriyor.

Namaz, günde beş defa Allah’a sunulan rapordur. Sabah namazını kılan biri, öğle namazına kadar Allah’ın istediği şekilde yaşayacağına dair söz vermiştir. Öğle namazında Allah’a rapor sunarak, O’nun istediği şekilde yaşadığını söyler. Eğer yaşamamışsa, elbette ki Allah’a hayatının raporunu sunarken utanır, sıkılır.

Ne hazin ki insanlık secdenin kıymetini bilmiyor. Allah’ın peşin verdiği, sayamayacağımız kadar nimete şükretmek için olsa dahi, insanın saatlerce secde etmesi bile, bunca nimetin kesinlikle karşılığı değildir.

Düşünün bir kere, eğer Allah gözlerimizi günlük kullanmamız için iki saat secde karşılığında verseydi veya günde iki saat secde etmeyenin gözünü alsaydı yahut ta, secde edenlere bir ev bir araba verilseydi, insanlık secde yarışına girerdi.

Peki, cehennem gözlerin alınmasından daha dehşetli; Cennet ise, evden ve arabadan daha kıymetli iken o zaman niçin bu kadar secdesiz surat dolaşır bu yeryüzünde? Yoksa Cennet ve Cehenneme imanda sakatlık mı var?… Eğer biz secdenin zevkine varmış olsaydık böyle olmayacaktı. Ve eğer küfür ehli, secdeden aldığımız lezzeti bilseydi, bu lezzeti bizden almak için bize savaş açarlardı.


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret145140
NAMAZ VAKİTLERİ