MESUT AYDIN
mesutaydin2010@hotmail.com
EMRİNİ AL EMRİNE ALLAHIM
13/09/2020

                                EMRİNİ AL EMRİNE ALLAHIM

“Halbuki Allah'ın nimetlerini teker teker saymaya kalkışsanız, onları sayamazsınız. Muhakkak ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.” 1

Hayali bile korkunç olan bir senaryo geldi aklıma. Bir sabah uyandığımda her şeyin bir saat sonra duracağını, kontrolün tamamının kainatın biricik varlığı olan insana devredileceğini, bundan böyle insan emretmeden, talimat vermeden ve kumandaya basmadan artık hiçbir şeyin hareket etmeyeceğini öğrendim. Bu cidden müthiş bir şeydi. Bir an bütün kâinatın patronu hissettim kendimi.

Sadece bir günde bana hizmet edenlerin hizmet etmesi için talimat yani emretme yetkisi bana verildi. Her şeyi harekete geçirmek artık benim elimdeydi.

Sevincimden yerinden fırlayıp bana tahsis edilen şarjı bitmez telefonumu ve kumandamı elime aldım. Artık kâinatı ben yönetecektim. Ama sadece ben değildim böyle olan, her insan artık benim gibi olacaktı. Bunu düşününce aklıma karalar çöktü.  Tabi biraz sonra zihnimi kurcalayan ardı arkası kesilmez bin türlü sorular dizilip durdu. Öyle ya  benim yaşamam için, benim haberim olmadan kurulan düzenin tamamı duracaktı. Dakikalar yaklaştıkça telaşım ve çaresizliğim artmaya başladı.  Baktım ki sorulara bile yetişemiyorum. Ama yapacak bir şey yok. Aksi halde hayat duracak ve bütün alem birbirine girecekti.

İşin başı benim yaratılmamdan geçiyor. Daha yaratılmadan bir dünya kurulması lazım. Yaratılmam için yüz binlerce etkenin bir araya gelmesi lazım. Annemin karnında kimin bana nasıl hizmet etmeleri gerektiğini ayarlamam lazım. Doğunca beni henüz tanımayan bir kadının göğsüne benim için dünyanın en muhteşem gıdasını hazırlamasını, hem de bana karşı gönlünü sevgi, ve merhametle doldurmasını emretmem lazım. Bütün bunları daha yokken var olmak için yapmam lazım.

Neyse onları benim için yapan yapmış. Ben güçsüzken her şeyi benim için ayarlamış kabul ederek, güçlü olduğum, vücudum kuvvetli, aklımın zirvesinde ve duygularımın en coşkun olduğu anları yaşadığımda, bir de bunca teknoloji alet hizmetime verildiği anda bu hizmetkârların emir ve komutası bana verildi. Ben sadece emredecektim bütün vazifem bu.

Ama bir gerçek var, emredeceğim her varlık, benim varlık sebebim. Onlardan biri veya bir kaçı ihmal edilirse yaşamam mümkün değil. Bir patron edasıyla oturdum koltuğuma. Aldım kumandayı ve cep telefonunu elime başladım talimat vermeye. Daha ilk dakikada çıldıracak gibiydim. Çünkü, Bana hizmet eden o kadar hizmetçi var ki, ne isimlerini, ne nerede olduklarını, ne  iş yaptıklarını, bu yaptıklarının benim hayatım için ne ifade ettiğini, hangisinin yaptığının benim için çok öneli olduğunu, hangisinden  başlamam gerektiğini bile bilmiyordum. Baktım ki nelere, nasıl, nerede, ne zaman ve ne kadar talimat bile vereceğimi bilmiyorum. Sadece vücudumda 100 trilyon hücreye ayrı ayrı talimat vermem lazımdı.

Güneşin ısısını hazırlamamız değil sadece hareket ettireceğiz. İki ateşi birleştirip su yapmayacağız. Sadece suya emredeceğiz.  Kainatın işleyişinde küçücük bir aksama olsa bütün kozmos kaosa dönecek.

 

Düşününce dehşete düştüm. Önümde milyonlarca tuş var bir dakikada hepsine basmam gerekiyor. Acaba whatsapp, facebook ya da twitter guruplarımı kursam. Hücrelerim, vücut azalarım ve kâinattaki her şey bunları kullanır mı? Paylaşımlarımı anlar mı? Şaka değil birazdan her şey duracak ellerim tutmayacak, ayaklarım yürümeyecek; gözlerim görmeyecek; aklım düşünmeyecek; kalbim kan pompalamayacak; nefesim kesilecek… her şey ama her şey duracak. Güneş sistemi, dünyanın dönüşü, gece gündüz…her şey.

Güneşe talimat vermem lazım. Geceye gündüze  talimat vermem lazım, mideme talimat vermem lazım, kalbime talimat vermeme lazım, dilime gözüme kulağıma talimat vermem lazım. Elime ayağıma, damarlarıma, burnuma beynime talimat vermem lazım. Alyuvarlara, akyuvarlara, böbreğe, ciğere talimat vermem lazım, kalbime sakın durma diye talimat vermem lazım.

Sadece kendi vücuduma bile talimat vermekten aciz olunca, diğer varlıklara yetişemeyeceğimi anlayıp, bütün insanları çağırıyorum yardıma. Ama nafile şuradaki bir böceğin hala benim için ne ifade ettiğini onlarda bilmiyor. Allah’ım bu kâinat fabrikasında ben ne yapacağım. Bu fabrikanın tabiri caiz ise patronu olan ben, işçilerimi tanımıyorum. Kimin ne yapması gerektiğini bilmiyorum. Dahası bunların hiçbirine ücrette vermiyorum.

Ey zavallı insan üç beş insana talimat verince kendini bir şey zanneden , onları bile yönetmekten aciz olan insan, sen sana hizmet edecek olanlara emretmeye bile güç yetiremiyorsun. Sen kimsin.

Uykuma talimat veremedim çünkü uyuyacak vakit yok. uyuduğumda hayatımı ayakta tutan binlerce talimatı verememiş olacağımdan bir daha uyanamayacaktım.

Bütün bunları değil de, sadece bir tek şey bize bırakılsaydı ne yapardık acaba. Mesela; güneş, ay, yıldızlar, gece, gündüzden biri bize bırakılsaydı ne yapardık? Daha küçük şeylerin yönetimi bize bırakılsaydı ne yapardık?

Bütün bunları yaratan, yaşatan ve yöneten kainatın sahibinin ilmini, kudretini ve büyüklüğünü bir daha kavramaya çalışarak Allahuekber deyip secdeye kapandım.

 Allah’ım emrini al emrine,   yoksa çıldırmak üzereyim.

Allah, emrini emrine alınca yaşamaya başladım. Elhamdülillah.

Ya bu kadar acizken Allah’ın emrinin yanında ne cesaretle emirler verir hayatını yaşanmaz kılar ki insan.

Şimdi bütün bunları yaratanın nasıl yaptığını yine ondan dinleyelim: “Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emretmekte ona aittir. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir”.2

” Yaratmakta emretmekte ona aittir” cümlesini sen şakamı zannediyorsun?

Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca Allah'ın üzerinedir. Allah o canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekanı bilir. (Bunların) hepsi açık bir kitaptadır. ”3 ayetini şakamı zannediyorsun?

O, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş'ın üzerine istivâ edendir. Yere gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve oraya yükseleni bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür. Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Bütün işler ancak O'na döndürülür. Geceyi gündüze katar, gündüzü de geceye katar. O, kalplerde olanı bilir.”4  Ayetlerini  şakamı zannediyorsun?

Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) yine Allah'ın sözleri (yazmakla) tükenmez. Şüphe yok ki Allah mutlak galip ve hikmet sahibidir.”5 Allah’ın bu ilmini şakamı zannediyorsun?   İki damla mürekkeple bir kitap yazan sen, bu ayette anlatılan ilmi ne zannediyorsun. Bu ilim ve kudret sahibini bırakıp hayatı kime danışarak yaşıyorsun.

Bize hizmetkâr olan nimetleri saymaya kalkışsak sayamayız. Peki ya sen, sana lazım olanları elde etmek için ne emek verdin? Bütün bunları yapan Rabbine teşekkür bile etmezsen, her şeyi sana boyun eğdirenin önünde boyun eğmezsen, hangi gök seni gölgelendirir. Hangi yer seni üzerinde taşır. Hangi cennet seni kabul eder.

1-(Nahl/18)

2-(Araf/54)

3-(Hud/6)                                                                                                                

4-(Hadid/4-6)

5-(Lokman/27)

 

 
 


166 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONA İLE TATLI BİR SOHBET - 23/11/2020
MESUT AYDIN
MEDYADA İYİLİKLERİ ARTIRIN KÖTÜLÜKLERİ BİTİRİN - 18/10/2020
MESUT AYDIN
EMRİNİ AL EMRİNE ALLAHIM - 13/09/2020
EMRİNİ AL EMRİNE ALLAHIM
AVRUPA İZLENİMLERİM - 27/07/2020
İnsan bir şeyi ne zaman değerli görür? Diye bir soruya, zannediyorum şu üç hal gerçekleştikten sonra diye cevap verilir. a) Ya o değer kendisinde hiç olmamıştır. b) Ya varmışta tümüyle kaybetmiştir. c) Ya da var olan değerinin farkında değildir.
KORANA NE GETİRDİ NE GÖTÜRDÜ? - 23/03/2020
Ne gariptir ki dünyada her gün yüzbinlerce insan ölürken, ölümü hiç hatırlamayan insanlık, daha birkaç bin insan ölmeden ölüm korkusuyla bir kâbusu yaşamaktadır.
BİR ŞERDE BİN HAYIR - 29/07/2016
“Hoşunuza gitmediği halde savaş size farz kılındı. Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz (Bakara 216)"
DARBEYE DARBE (ÖZEL HUTBE) - 22/07/2016
MUHTEREM KARDEŞLERİM! Son bir haftadır çok ciddi badireler atlattık. Takdir edersiniz ki bulunduğum makam ideolojilerin tartışıldığı, ve herhangi bir siyasi kuruluşun aracı olamayacak kadar yücedir.
BİR DEPREMİN ARDINDAN - 03/02/2014
Ölüm çığlıkları ölümü unutmuş bir toplumda koptu anne. Azrail bir nara attı, sura üflemedi İsrafil sadece dokundu anne.
YİNE BEN AĞLADIM ANNE - 03/02/2014
İlk önce ne zaman ağladığımı hatırlamıyorum. Çünkü doğduğum gün ağlamıştım anne. Hatırladığım tek şey ağlamamın hiçbir zaman bitmediğidir.
 Devamı
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret147111
NAMAZ VAKİTLERİ