YALAN VAATLER!

Şeytanın On Üçüncü Oku Yalan Vaatlerde Bulunmak

            İblisin yalan vaatleri de yine Hz.Adem’le olan mücadelesiyle birlikte başlar. O’nun sahte vaatlerine ilk aldanan da ilk insan olan Âdem (a.s)dır. Kibrine aldanarak cenneti kaybeden şeytan, Âdem ve evlatlarını da aldatarak cennetten çıkarmayı deneyecekti. Rabbimiz bu hadiseyi kitabında şöyle zikreder. “Onlardan gücünün yettiğini yerinden oynat. Atlıların ve yayalarınla onların üzerine yaygarayı bas! Mallarda ve çocuklarda onlara ortak ol! Ve onlara vaatlerde bulun." Fakat şeytan onlara aldatmadan başka bir şey vaat etmez.”(İsra suresi/64.ayet).Aslında bu ayet-i celilede şeytanın birkaç okundan bahsediliyor. Öncelikle kısaca onlara değinerek asıl mevzumuza dönelim. Bu ayette, şeytanın, bugüne kadar anlattığımız bütün oklarını atarken hareket tarzı olarak neleri kullandığı anlatılmaktadır. Ve bu meyanda, sesiyle yaygaralar koparması, atlıları ve yayalarıyla hücum etmesi anlatılır ki, şeytan bu okunu da bütün boyutlarıyla yeryüzünde kendi askerlerine kullandırmaktadır. Görülen bir gerçek ki, şeytan ve dostları ellerine geçen hiçbir kozu insanlığa silah olarak kullanmadan geri durmamışlarıdır. İblis bunu yaparken de, dostlarına dünya liderliği gibi çok büyük vaatlerde bulunur.

         Şeytanın oklarından biride mallarımıza ve evlatlarımıza, hiç çalışmadan, zahmet çekmeden ve emek vermeden ortak olmasıdır. Bu da şu şekilde olur. İnsan etini tırnağına takarak, gecesini gündüzüne katarak, mal kazanır; yâda evlat yetiştirir. Fakat şeytan o malı kenedi istediği haram yollarda harcatır da o kişinin malına ortak olur. Aynı şekilde, yetiştirdiğimiz evlatlarımızı, sapık yollarda çalıştırarak, kendi işlerinde asker olarak kullanıp, evlatlarımıza da ortak olur. Ne hazin değil mi; yavrularımızdan birini, komşularımızdan birisi iki gün kendi işinde bedava çalıştırsa, kıyametler koparırız. Ama şeytan, günlerce belki senelerce, yavrularımızın sırtında at koştururda, hiç durup demeyiz, dursana yahu şeytan, üzerinde hiçbir emeğin olmadığı halde ne hakkın var senin, evladımı kendi yolunda kullanmaya… Şeytan bu bedavacılığı kendi dostlarına da öğretmiştir. Onlarda, bizim evlatlarımızın üzerinde sınırsız bir tasarruf hakları olduğuna inanırlar. Onları biz besler büyütürüz ama onlar kendi emelleri doğrultusunda yetiştirerek, bizim öz değerlerimize onları düşman yaparlar.

         Gelelim asıl meseleye, iblis insanlara neler vaat eder? Bunu anlatmak çok uzun sürer. Çünkü şeytan her insanın konumuna göre vaatlerde bulunur. Biz sadece birkaç örnekle yetinelim. Şeytan makam sahiplerine, ilahlık vaat eder. Onlarda öyle bir noktaya gelirler ki, Fir’avn gibi kendilerinin cidden ilah olduğuna inanırlar. Servet sahiplerine dünyanın en zengin adamı olmayı vaat eder. Onlarda hiç yorulmadan Karun’la yarışa girerler. Âlimlere, senden daha bilgilisi yoktur. Yeryüzündeki herkes senin ilmine muhtaçtır. Bu makam senden başkasına da layık değildir. Der. Ve bu vaat ilim ehlini, ilmini çıkarı doğrultusunda kullanmaya götürür. Bunlar gibi, şöhret sahibine, hırsıza, arsıza ve daha nicelerine değişik vaatlerde bulunarak, herkesin nabzına göre şerbet içirip saptırır iblis. Zevk ehline dünyadan başka mekân olmadığını, ölümden sonra herkesin toprak olacağını, kimsenin yaptıklarından dolayı hesaba çekilmeyeceğini vaat eder. Ve onlara da sınırsız ve sorumsuz bir hayat yaşatır.

         Böylece şeytan vaat okuyla da binlercemizi yaralar. Bunun en büyük dermanı Allah’ın(c.c)biz kullarına vaatleriyle, şeytanın sahte vaatlerini karşılaştırmaktır. Zaten şeytan, kıyamet günü vadinden vaaz geçtiğini ilan edecektir. Rabbimiz bunu şöyle haber verir. “- İş bitince şeytan onlara şöyle diyecek: "Şüphesiz ki Allah size gerçek olanı vaat etti, ben de size vaat ettim, ama sonra caydım! Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ancak ben sizi (küfür ve isyana) çağırdım, siz de geldiniz. O halde beni kınamayın, kendi kendinizi kınayın! Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Ben, önceden beni Allah'a ortak koşmanızı da kabul etmemiştim." Doğrusu zalimler için acı bir azab vardır!” (İbrahim suresi/22.ayet).


Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret118296
İLK GÜNAH VE İLK TÖVBE

NAMAZ VAKİTLERİ
ARAMA
Google
IP ADRESİNİZ

ip adresim