ÖNDEN VURMAK

ŞEYTANIN DOKUZUNCU OKU

 

İNSANA ÖNDEN YAKLAŞMASI

 

Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın.” (Araf Suresi 17. Ayet)

İblis’in önden yanaşması birçok şekilde olabilir. Bunları hem sıralayalım hem de açıklayalım inşallah.

A- Şeytan hedef tahtasına oturttuğu insana nereden yol bulsa o cepheden saldırır. Bu cephelerden biri de önden gelmesidir. Önden gelişi bizzat ön cephemiz olabilir. O zaman bu maddeyi şöyle anlarız. Ön cephemizde neler varsa şeytan bunlardan hücum eder. Ağız, göz, burun, gövde gibi.

B- Şeytanın önden yanaşması, önümüzde gitmesi olabilir. O zaman şeytan insanın öncüsü olur. O önden yürür insan da onu takip eder. Bu maddeyi daha iyi anlamak için şu ayete dikkat edin Cenab-ı Hak Buyuruyor ki: “…Fakat şeytanın adımlarına uymayın, çünkü o size apaçık bir düşmandır.” (Bakara Suresi 168. Ayet)

Yani şeytan bir adamın önüne düştüyse, artık o adamın ondan başka kılavuzu yoktur. Adımlarını izlemek demek, onu hiç geçmeden adım adım takip etmek demektir. İşte İblis insanın önüne böyle düşer ve arkasındaki kişileri cehenneme kadar götürür. Dahası şeytan önden gittiğinden yolda ne kadar hayırlı şeyler varsa onların üzerini örter. Ne kadar şerli şeyler varsa da onların kapılarını açarak insana hoş gösterir. Öncü olmanın avantajıyla, ışığı istediği zaman yakar istediği zaman da söndürür. Dolayısıyla insanı iman nuruyla önünü görmekten mahrum eder. Bunun için, şeytanın bu tuzağına düşmeyelim diye Rabbimiz bizi şöyle uyarır: “Ey iman edenler! Allah'ın ve Resulünün önüne geçmeyin. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah işitendir, bilendir.” (Hucurat Suresi 1. Ayet) Yani her işte Allah ve Resulü öncümüz olmalıdır ki şeytanın öncülüğünden kurtulalım.

C- Bir başka yaklaşımı ise, önümüzde bizi bekleyenlerdir. Önümüzde ölüm var, kabir var, mahşer var, mizan var, sırat var, hesap var, Cennet var, Cehennem var. Yani ahiret yolculuğu var. Şeytan önden gelerek önümüzdeki bu çok önemli şeyleri bize unutturur. Ya da ehemmiyetini gözümüzde küçültür. Eğer, insanlık bugün, cehennemden kurtuluş ve Cenneti kazanma yarışını bırakmış, şu geçici dünya yarışına kıyasıya girmişse, işte bu İblis’in bu okunu da acımasızca vurduğunun delilidir. İnsan yolculuğunu unuttuğu zaman, şu misafirhaneye çakılıp kalır. Oysaki insan hiçbir mekânda durmamıştır. Ne babanın sulbünde, ne de ananın karnında, dünyada da durmayacaktır.

D- Şeytan önümüzden gelerek, önümüze dünya sofrasını serecek, hayatın tamamını bu sofradan bir kaç lokma fazla yemek olarak gösterecek, bu sofraya dalan insan da fani dünya diye diye dünyaya tapar hale gelecektir.

Hani bir misal anlatılır. Köylünün biri kerpiç yapmak için çamurun içinde zıplayıp dururken, köyün imamı oradan geçiyormuş, imam köylüye sorar:

Ne yapıyorsun?

Köylü:

”Kerpiç yapmak için çamur yapıyorum. Ne yapalım fani dünya” der.

İmam bakar ki, sırtında o gezdikçe kabaran, çalkalanan bir şey var.

Sırtındaki nedir? diye sorar.

Köylü: Yoğurttur hocam, madem geziyorum dedim, ben zıplarken onunda yağıyla ayranı birbirinden ayrılsın. Ne yapalım fani dünya.

Hoca bakar ki, elinde de bir şeylerle meşgul. Peki, elindeki nedir diye sorduğunda.

Köylü: Çoraplık yündür hocam eğirip satacağım da ne yaparsın hocam fani dünya işte.

Hoca bir de ne görsün, bakar ki ağzında da bir şeyler mırıldanıyor. Ağzında ne söyleniyorsun? der.

Köylü: Komşular parayla Yasin ısmarlamışlardı da onu okuyorum. Ne yaparsın hocam fani dünya…

Bu manzarayı gören hoca: Be hey adam fani dünya diyorsun ama çalışacak hiçbir azan kalmamış, acaba dünya ebedi olsaydı, nasıl çalışacaktın? Der ve ayrılır.

İşte şeytan bize önümüzü unutturarak öyle bir hale getirir ki, bırak ahirete hazırlanmayı, başımızı kaşıyacak zaman bulamayız ama fani dünya demekten de vazgeçmeyiz.

E- Birde şeytan önümüze tükenmez hedefler bırakır. Eğer koyduğu bir hedefe ulaşırsak, ikincisini sonra üçüncüsünü derken, ölüm yakamıza yapışıncaya kadar dünyalık hedefleri hiç tüketmez.

“Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline! Malının, kendisini ebedi yaşatacağını sanır.” (Hümeze Suresi 1–3. Ayetler)

“Dünya hayatı, eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise, Allah'tan korkanlar için daha hayırlıdır. Aklınızı kullanmaz mısınız?” (Enam Suresi 32. Ayet)

F- Şeytanın önden yaklaşmasının bir manası da, önümüzde daima günah programları yaptırmasıdır. Cenab-ı Hak Kıyamet Suresinde: “Fakat insan (önünde işleyeceği) günaha devam etmek ister.” Buyurur. (5. Ayet)


Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret118295
İLK GÜNAH VE İLK TÖVBE

NAMAZ VAKİTLERİ
ARAMA
Google
IP ADRESİNİZ

ip adresim